ژرفای زن بودن

       به تجربه‌‌ی من کتاب ژرفای زن بودن اثر مورین مورداک از جمله کتابهایی است مناسب برای هر بانویی که تمایل دارد برای بازگشت به بخش زنانه خویش و یکپارچه کردن بخش زنانه و مردانه یعنی آنیما و آنیموس خود تلاش کند تا دوگانگی‌ها را پشت سر گذاشته و به تمامیت وجود خود دست یابد و یا اینکه خود هم‌اکنون در این مسیر شگفت‌انگیز قرار دارد.  

    مورین مورداک در این کتاب به زیبایی به توصیف نقش اصلی فراموش شده‌ی زنان امروزی  و احساس رضایت کسب نشده  با وجود کسب موفقیت‌های اجتماعی فراوان می‌پردازد _ زنانی که اندیشیده بودند پس از فتح تمام قله‌های شغلی و اثبات توانمندی خود به دنیای مردان به حس شادمانی و رضایت می‌رسند اما در واقعیت به  اندوه و پوچی رسیدند. زنانی که آموخته‌اند چطور کارها را بصورت کارآمد و منطقی انجام دهند اما سلامتی و شهود و رویاهای خود را در این راه فنا کرده‌اند؛  خرد جسمانی‌شان عملا حساسیت خود را از دست داده  و برای  خانواده و طرحهای خلاق خود و ارتباطات و دوستی‌های عمیق  فرصتی نگذاشته‌اند و زنانی که به دلایل گوناکون ماهیت زنانگی خود را از دست داده اند و حس نکردن این روح زنانه در آنان  زخم و خلأ بزرگی ایجاد کرده  و غافلند ازینکه شفا و درمان چنین زخمهایی  در خود زخم وجود دارد. همانطور که کیمیاگران قدیم باور داشتند: هیچ دارویی جز از خون خود زخم ساخته نمی‌شود.

    به گفته کمپل: «زن در وهله‌ی اول به پرورش دادن علاقمند است. زن می‌تواند بدنی را روحی را جامعه‌ای بپروراند. زن اگر چیزی برای پرورش دادن نیابد حس کارآمدی خویش را از دست می‌دهد»

     زنانی که از سفر قهرمانی مردان استقبال کرده‌اند و گمان کردند برای موفقیت باید تند و تیز باشند  و وجه زنانه خود را طرد کردند فراموش کردند چطور خود را بپرورانند، سرانجام به سوراخی درون قلب خود رسیده‌اند  و زمانی که به نوک نردبان رسیدند دریافتند که آن نردبان به دیوار اشتباهی تکیه داده شده بود. این آگاهی  برای او آغاز هبوطی است با سفر به درون خویش در جستجوی قطعات گم‌شده‌ی وجود خود. این سفر نه ایستگاه راهنمایی دارد و نه راهنمای قابل تشخیص و نه نقشه و نموداری خاص و نه سن خاصی را میتوان برای آن در نظر گرفت. سفری که به ندرت تایید دنیای بیرون را دریافت میکند.

     این هبوط را نمیتوان تسریع کرد چون سفری است مقدس :نه تنها برای بازپس گرفتن و ترمیم بخش‌های گم‌شده ‌ی وجود که برای کشف دوباره‎‌ی روح گمشده‌ی فرهنگ جامعه انجام می‌شود.

سرفصل‌های  جذاب و سرشار از تجارب واقعی ملموس این کتاب:

1/ جدایی از زنانگی

2/  همذات‌پنداری با مردانگی

3/ جاده‌ی امتحانات دشوار

  4/ آرزوی موهوم موفقیت

5/ زنان قوی می‌توانند نه بگویند

  6/ سفر به سرزمین تاریک روح 

7/ میل شدید برای پیوند دوباره با زنانگی

8/ شکاف روحی بین مادر و دختر

9/ یافتن مرد مهربان درون

  10/ فراسوی دوگانگی

یکی دیگر از سعادت‌های من آشنا شدن با این کتاب ارزشمند توسط یکی از افراد ارزشمند زندگیم بوده.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *