جاناتان مرغ دریایی

چند سال قبل  برحسب اتفاق مسیرم به یک کتابفروشی ختم شد که در یکی از خیابان‌های قدیمی باصفا که درختانش از دو سمت خیابان مشتاقانه دست به هم رسانده بودند. وارد کتاب‌فروشی شدم تا هم کمی رفع خستگی باشه و هم بی برنامه خریدکی داشته باشم ذوقی.  در یک ردیف از قفسه‌ها کتابهایی با جلدهای بسیار گیرا ویژه‌ی کادو سریع توجهم را جلب کردند. بین آنها قلاب کتاب <جاناتان> به نگاهم گیر کرد و من را زیرکانه به سمت خودش کشاند. اولش فکر کردم کتاب مربوط به رده سنی نوجوانهاست. اشاره‌ای به گروه سنی نشده بود. در هر صورت ازش خوشم آمده بود و بعنوان هدیه به خودم خریدمش و پرپرزنان به سمت منزل حرکت کردم.  اولین فرصت یه کم سطحی خوندمش. خیلی باب طبعم نبود انگار فقط پر از جزییات پرواز بود. گفتم کاش اسمش رو <مرغ دریایی فیزیکدان>  یا <جاناتان مهندس هوا و فضا>  یا <مرغ دریایی کنکوری> گذاشته بودند. اینهمه پر و بال نمی‌خواست که.  با پولش می‌شد  دو تا بالش پر خرید. خلاصه خونده نخونده گذاشتمش کنار. اما بعدها همون پرها مجدد توجهم را جلب کردند و تصمیم گرفتم بخاطر پولش هم که شده  سر فرصت با حوصله و سر صبر بادقت‌تر بخونمش و بالاخره خوندمش.احساسم عوض شد. حس کردم حرفهاش چقدر ساده به دل میشینه.  همان حرفهای پرنده درون همه ما آدمها بود که عده‌ای با تمرکز بهش گوش می‌دهند و عده‌ای مثل همون بار اول من، سطحی و سرسری ازش رد میشن. الان همچنان این کتاب رو با جلد و پرهاش بسیار دوستش دارم و جزو گنجینه‌هامه. این کتاب کوچولوی ناز درسهای قشنگی را به سادگی بهم یادآوری کرد که بهشون نیاز داشتم…

  کتاب <جاناتان مرغ دریایی> اثر ریچارد باخ نویسنده آمریکایی‌ست و داستان کوتاهی از یک مرغ دریایی است که برخلاف مرغان دریایی دیگر تنها به گذران روزمره زندگی اکتفا نمی‌کند . او پرنده‌ای است بلندپرواز با روحی بزرگ که عمیق‌تر از بقیه پرندگان به پرواز می‌اندیشد. این کتاب الهام کسانی‌ست که از قلب خود پیروی می‌کنند و نگاهشان به زندگی متفاوت است و فراتر از بقا به آن می‌اندیشند.

چند جمله منتخب این کتاب:

-پرنده‌ای می‌تواند دورترین نقطه را ببیند که در بالاترین نقطه پرواز کند.

آنچه چشمهایت به شما میگوید را باور نکن. آنها فقط محدودیت‌ها را نشانت می‌دهند. با ادراکت نگاه کن آنچه را که هم‌اکنون می‌دانی.

– بهشت یک مکان یا زمان نیست که مکان و زمان عبث‌اند.

-هر مرغ دریایی حق دارد پرواز کند؛ آزادی در فطرت و موجودیت اوست. هرچه مانع این آزادی شد باید کنار گذاشته شود. خواه آیین باشد یا خرافه.

  • زندگی مفهومی بجز تقلای یکنواخت در اطراف قایق‌ها خواهد داشت.  
به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *